Poslední věta_favicon

Údržba webu

Právě probíhá údržba webu. Prosím vratte se později.

  •  19. 11. 2023

Co se stane, když nemáte závěť?

Sdílet článek:
Počet zobrazení:
68

Co se stane, když nemáte závěť?

Pokud si nepořídíte závěť nebo neprovedete jiné jednání pro případ smrti, uplatní se takzvaný zákonný dědický režim. V tomto režimu budou dědit dědicové postupně dle níže uvedených pravidel. Pokud by se však nenašel žádný takový dědic, majetek připadne státu.

Jaké jsou zákonné dědické třídy?

V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.

Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů zůstavitele, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti (tj. neteře a synovci zůstavitele).

Nedědí-li žádný dědic ve třetí třídě, dědí ve čtvrté třídě stejným dílem prarodiče zůstavitele.

Nedědí-li žádný z dědiců čtvrté třídy, dědí v páté třídě jen prarodiče rodičů zůstavitele (tj. praprarodiče zůstavitel).

Nedědí-li žádný z dědiců páté třídy, dědí v šesté třídě děti dětí sourozenců zůstavitele (tj. praneteře a prasynovci zůstavitele) a děti prarodičů zůstavitele (tj. tety a strýcové), každý stejným dílem. Nedědí-li strýcové a tety zůstavitele, dědí jejich děti (tj. sestřenice a bratranci zůstavitele).

Nedědí-li žádný dědic ani podle zákonné dědické posloupnosti, připadá dědictví státu (tzv. odúmrť) a na stát se hledí, jako by byl zákonný dědic.

Sdílet článek:

Doporučené články

Máte komplikovanou vlastnickou strukturu? Obraťte se na advokáta

Obraťte se na advokáta Jsme si vědomi toho, že existují…

Uložte si závěť do bezpečnostní obálky

Závěť máte připravenou, podepsanou a říkáte si, co s ní…

Jak probíhá dědické řízení

Jak probíhá dědické řízení Dědické řízení je poměrně formální právní…

Kdo je to nepominutelný dědic?

Kdo je to nepominutelný dědic? Zůstavitel může v závěti rozhodnout…

Vytvořte si svoji závěť bezpečně a z pohodlí svého domova.

Potřebujete více informací? Koukněte na náš blog.

Vytvořit závěť
Již za 1990,- Kč
bez jakýchkoliv skrytých poplatků

Zanechte nám e-mail, ozveme se!

Nepotřebujete závěť hned, ale nechcete na ni zapomenout? Nebo jen chcete dostávat praktické rady?

chevron-down