Poslední věta_favicon

Údržba webu

Právě probíhá údržba webu. Prosím vratte se později.

  •  11. 10. 2023

Jak udělat ze závěti právně platný dokument?

Sdílet článek:
Počet zobrazení:
62

Jak udělat ze závěti právně platný dokument?

Český právní řád zná několik způsobů, jak sepsat právně platnou závěť. Pojďme se podívat, jak takovou právně platnou závěť připravit.  

Závěť sepsaná “doma”

Obecně si lidé myslí, že závěť je platná jen v případě, kdy je připravena u notáře a takzvaně vložena do notářského zápisu. To ale není pravda. Občanský zákoník dává možnost si sepsat závěť i samostatně, tedy bez nutnosti navštívit notářskou či advokátní kancelář. Závěť připravená doma může dokonce obsahovat zcela stejné podmínky a mechanismy, které by obsahovala závěť sepsaná v notářské či advokátní kanceláři. 

Co je nutné udělat, aby byla taková závěť platná? Hotovou závěť je nutné vytisknout a následně prohlásit před dvěma přítomnými svědky, že se jedná o jeho závěť. V praxi si můžeme představit následující jednoduchý postup: 

  1. zůstavitel závěť podepíše (včetně data)
  2. zůstavitel současně před dvěma svědky prohlásí, že se jedná o jeho poslední vůli (tj. závěť)
  3. svědci se na závěť podepíší 
  4. závěť se stává právně platnou

O svědcích si přečtěte více v tomto článku.  

Pokud zůstavitel nechce žádat svědky o podpis na jeho závěti, nabízí občanský zákoník alternativní možnost. Zůstavitel si totiž může celou závěť sepsat vlastní rukou. V takovém případě dokonce nepotřebuje k platnosti závěti podpisy žádných svědků. V praxi si tedy zůstavitel může závěť připravit prostřednictvím našeho inteligentního systému a následně si hotovou závěť přepsat vlastní rukou na papír. Po podpisu bude taková závěť stejně platná jako závěť se svědky či u notáře.

Závěť u notáře či advokáta

A konečně musíme zmínit závěť připravenou u notáře či advokáta. 

Nechat si připravit závěť u notáře či advokáta bychom doporučili zejména v případech, kdy má zůstavitel komplikovanou majetkovou strukturu, či potřebuje vyřešit komplikované rodinné vztahy. V takovém případě je však ve většině případech nutné počítat s vyššími náklady na přípravu závěti nebo dokonce založení svěřenského fondu. 

V těchto složitějších případech je pak poměrně běžné, že advokát přímo spolupracuje s notářem, kteří společně klientovi připraví právní strukturu šitou na míru klientovým potřebám.

Máte-li za to, že by toto mohl být Váš případ, ozvěte se našemu spolupracujícímu advokátovi Davidovi Němečkovi na e-mail: ak@nemecek.legal.

Sdílet článek:

Doporučené články

Proč je závěť důležitá?

Proč je závěť důležitá? Závěť je z právního pohledu tzv.…

Kam uložit hotovou a podepsanou závěť?

Kam uložit hotovou a podepsanou závěť? Je nutné, aby se…

O svědcích závěti

O svědcích závěti V článku o platnosti závěti jsme se…

Vytvořte si svoji závěť bezpečně a z pohodlí svého domova.

Potřebujete více informací? Koukněte na náš blog.

Vytvořit závěť
Již za 1990,- Kč
bez jakýchkoliv skrytých poplatků

Zanechte nám e-mail, ozveme se!

Nepotřebujete závěť hned, ale nechcete na ni zapomenout? Nebo jen chcete dostávat praktické rady?

chevron-down