Poslední věta_favicon

Údržba webu

Právě probíhá údržba webu. Prosím vratte se později.

Jsme k dispozici
Nevíte si s něčím rady? Napište nám do chatu nebo rovnou volejte:
,
  •  26. 12. 2024

Jak správně napsat závěť: 10 bodů, na které si dát pozor

Sdílet článek:
Počet zobrazení:
446

Jak správně napsat závěť: 10 bodů, na které si dát pozor

Sepsání závěti je jedním z nejdůležitějších kroků, jak zajistit, aby váš majetek byl rozdělen přesně podle vašich přání. Přesto se jedná o krok, který mnoho lidí odkládá nebo podceňuje. Zde najdete 10 klíčových bodů, které vám pomohou závěť sepsat správně a bez zbytečných komplikací.

Sepsaná závěť se dá také kdykoli odvolat nebo upravit. Dejte pozor na to, že musí splňovat zákonné nároky, jinak může být označena za neplatnou.

1. Forma závěti

Aby byla závěť platná, musí splňovat zákonem stanovené náležitosti. Může být sepsána písemně, vlastnoručně podepsána a datována. Můžete ji sepsat buď vlastní rukou (tzv. holografní závěť), nebo za asistence notáře. Pokud se rozhodnete pro sepsání u nás, provedeme vás celým sepsání. Nemusíte si sjednávat schůzku u notáře a ještě ušetříte.

2. Dědicové

Předtím, než začnete závěť sepisovat, pečlivě promyslete, komu chcete svůj majetek odkázat. Možná máte jasno, že chcete obdarovat své nejbližší, ale je také možné, že část majetku chcete věnovat na dobročinné účely. Tento krok může zahrnovat i složitá rodinná rozhodnutí. Zkuste si o tom v rodině promluvit ať se nedostanete do obtížných situací.

3. Nesezdané páry mohou přijít o majetek

Pokud žijete v partnerském vztahu bez manželství, věnujte závěti zvláštní pozornost. Nesezdaný partner totiž není zákonným dědicem podle dědických tříd. Pokud ho chcete zařadit mezi dědice, musíte ho jasně uvést ve své závěti. Bez tohoto kroku může váš partner přijít o majetek, který jste mu zamýšleli odkázat. Přečtěte si více v tomto článku. Dejte také pozor na odúmrť.

4. Délka dědického řízení

Dědické řízení může být časově náročné. Zatímco některé případy jsou vyřízeny během několika týdnů, jiné mohou trvat i roky, zvláště pokud dojde k majetkovým sporům mezi dědici. V takovém případě se může stát, že dědici nebudou mít k některým částem majetku přístup, dokud soud nerozhodne. Závětí můžete dědické řízení značně urychlit.

5. Rozdělení majetku dědicům

Jednou z výhod závěti je možnost svobodně rozdělit svůj majetek mezi dědice. Doporučujeme využít procentuální rozdělení, které je jednoduché a předchází sporům. Například můžete určit, že 50% vašeho majetku získá jeden dědic, 30% druhý a zbytek třetí. Pokud ale chcete konkrétní věci (např. dům, auto či šperky) odkázat konkrétní osobě, je to samozřejmě možné. Více jsme pro vás sepsali zde.

6. Máte dluhy?

Málokdo si uvědomuje, že spolu s majetkem dědicové přebírají také dluhy zesnulého, tedy např. hypotéku. Dědicové mají právo dědictví odmítnout, ale pozor – musí ho odmítnout celé, včetně majetku.

7. Kam uložit závěť, aby se našla?

Platná závěť se musí dostat k notáři, který vyřizuje dědické řízení. Nejlepší tedy je, aby o závěti někdo věděl. A samozřejmě nejlepší volbou jsou dědicové. Nemusí obsah závěti znát, ale budou vědět, že existuje. O dalších možnostech si přečtěte v článku Kam uložit hotovou a podepsanou závěť.

8. Více závětí může být platných najednou

Pokud jste se rozhodli svou závěť upravit nebo sepsat novou, je důležité pamatovat na to, že i starší závěti mohou být nadále platné. Nejjednodušší způsob, jak se tomuto vyhnout, je v nové závěti výslovně uvést, že ruší všechny předchozí. Tím předejdete sporům a nejasnostem ohledně toho, která závěť je platná. U nás můžete závěť jednoduše upravit. Vše ostatní ohlídáme za vás.

9. Společné jmění manželů

Většina manželů má majetek zahrnutý ve společném jmění manželů (SJM). To znamená, že při dědickém řízení bude zohledněna pouze vaše ideální polovina majetku. Druhá polovina zůstává automaticky vašemu partnerovi a nedědí se. Pokud se vás to týká, sepsali jsme vám vše na jedno místo.

10. Vydědění a nepominutelní dědici

Dejte pozor na to, že závětí nelze specificky vydědit své potomky tím, že jim žádný majetek neurčíte. Vydědění je další právní úkol, který má jasně definovaná pravidla, kdy to lze. Vaše děti jsou nepominutelní dědici. Přečtěte si o nich více v tomto článku.

Rada na závěr

Sepsání závěti nemusí být složité, pokud víte, jak na to. Pokud si ale nejste jisti, obraťte se na odborníky. My vám se vším rádi pomůžeme a zajistíme, že ta vaše bude přesně podle vašich představ. Navíc ušetříte jak čas, tak finance.

Sdílet článek:

Doporučené články

,

Jak na závěť moderně v roce 2025

Vytvoření závěti online je moderní, pohodlný a zákonně platný způsob,…
,

Darování poukazu na závěť: Neobyčejný dárek s hlubokým smyslem

Darování dárků je způsob, jak projevujeme starost a lásku k…
,

Žijete v jedné domácnosti a nejste svoji? Pravděpodobně nebudete dědit.

Známý mýtus praví, že osoby spolu žijící v jedné domácnosti navzájem…

Jak správně se svědky podepsat závěť

Sepsání závěti je důležitým krokem k zajištění, že váš majetek…
, ,

Závěť pomáhá, třeba útulkům

Pomoc můžete i Vy. V mnoha evropských státech je běžné,…

Vytvořte si svou závěť bezpečně a z pohodlí domova.

Nemusíte nikam chodit a vše si v klidu rozmyslíte.

Vytvořit závěť
pouze za
1 990,- Kč

Zanechte nám e-mail, ozveme se!

Nepotřebujete závěť hned, ale nechcete na ni zapomenout? Nebo jen chcete dostávat praktické rady?

chevron-down